ניצוצות


22 Mar
22Mar

"לְכָל אָדָם נִקְבְּעוּ נִיצוֹצוֹת שֶׁצְּרִיכִים לְהִתְבָּרֵר עַל-יָדוֹ. מְחַכִּים הַנִּיצוֹצוֹת שֶׁיָּבוֹא וִיבָרְרֵם", הרבי מלובביץ׳.

ניצוצות הם חלקי חיות אלוהית הנמצאים הרחק ממקומם המקורי. לפי המיתוס הקבלי העולם עבר טראומה קוסמית במהלך בריאתו, טראומה המכונה "שבירת הכלים". 

המיתוס מתאר תהליך שבו הכלים שהוכשרו להיות בתי קיבול להכלת האור האלוהי לא היו מותקנים לקלוט את עוצמת האור, ולכן נשברו. כפי שתיאר זאת ר׳ חיים ויטאל: "לֹא הָיָה יָכוֹל הַכְּלִי לִסְבֹּל אֶת כֻּלָּם וְנִשְׁבַּר וְיָרַד לְמַטָּה". במהלך השבירה התפזרו ניצוצות אור שהכלים לא יכלו להכיל.

העלאת הניצוצות הוא תהליך של חילוץ הטוב והיפה, ומציאת הראוי והתורם מכל מפגש שיש לנו עם אנשים, רעיונות, דרכים ועוד. זהו תהליך של בירור הניצוצות מהקליפות המכסות אותן ומימוש הפוטנציאל האלוהי החבוי והשואף להתגלות ולהתממש. הקליפות הן העטיפות המגנות על המהות הפנימית כקליפה העוטפת ושומרת על הפרי. 

הרב קוק היטיב לתאר זאת: "כְּשֶׁמּוֹצְאִים אֶת הַגַּרְעִין הַטּוֹב בְּתוֹךְ עִמְקֵי הָרַע מַחְזִיקִים בּוֹ, מְצַחְצְחִים אוֹתוֹ וּמַרְחִיבִים אוֹתוֹ, וּמוֹצִיאִים מָה שֶׁיֵּשׁ לְהוֹצִיא מִמֶּנּוּ אֶל הַפֹּעַל, בַּזֶּה הַנִּיצוֹצוֹת עוֹלִים לִמְקוֹם קָדְשָׁם".

תפקידו של האדם הוא לחפש את הניצוצות האבודים, להעלותם דרך זיהויים כניצוצות אלוהיים ובכך לסייע בהשבת האחדות לעולם. כל אדם יכול להעלות את הניצוצות הקשורים לשורש נשמתו, וכאשר כל אחד גואל את הניצוצות השייכים לשורש נשמתו, הם מתלקטים לאור גדול המבטא את שותפותינו בתיקון העולם.

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.